Okan Davut’un Hikayesi

Herkese merhaba ,

Adım Okan Davut. 30 Ocak 1995 ‘ de İzmir Karşıyaka’ da doğdum. Şuan da Intertech firmasında Yazılım Mühendisi olarak çalışıyorum. Öncesinde Setur, Univera ve Veripark firmalarında çalıştım. Aynı zamanda Celal Bayar Üniversitesinde Yazılım Mühendisliği mezunuyum.

Adım adım şuanki zamana kadar yaşadıklarımı biraz mesleki olarak sizinle paylaşacağım.

Lise

Lise zamanlarımda annem beni anadolu veya düz liseye gönderme çabasındaydı. Ancak meslek lisesine gitmeyi ve Bilişim Teknolojileri bölümünü okumayı herzaman çok istedim ve meslek lisesinde okudum. Bölümde veritabanı programcılığı idi. Son sınıfta C# Görsel Eğitim adlı bir proje yaptık ve bu proje ile Yaşar Üniversitesi tarafından düzenlenen Eğitimlence adlı yazılım yarışmasında 2.lik ödülünü aldık.

Not: Bu ödülü almam da büyük paya sahip olan Mehmet , Betül ve Murat hocalarıma teşekkürlerimi iletiyorum.

Üniversite

Tercih döneminde Yazılım Mühendisliği mi olsun Bilgisayar Mühendisliği mi olsun karar veremiyordum. Yazılım mühendisliği daha iyi diye düşünürken Elazığ’ da olması beni korkutuyordu. Ancak Celal Bayar Üniversitesi’nde açıldığını duyunca düşünmeden Yazılım Mühendisliği Tercihimi ilk sıraya koydum. Üniversite ilk yılı tamamen boş ve oyun oynayarak geçirdiğim bir sene oldu. Sonrasında Deniz hocamıza mail atarak yazılım konusunda birşeyler yapmak istediğimi ilettim. Hocam ‘ da Unity ile oyun programlama üzerine çalışmamı söyledi. Yaz boyu haftada en az 1 kere fakülteye gelip Deniz hocam ile yaptığım çalışmalar üzerinden geçiyorduk. Yaz aylarının ardından engelliler üzerine bir proje yapmamız gerektiğini düşündük. Ve Unity ile Oyun Programlama tarafını tamamen bırakıp ASP.NET Mvc üzerine çalışmaya başladım. Bu şekilde devam eden bir süreçte henüz 3.sınıftayım. 3.sınıfın ortasında parttime İzmir’ de DEPARK’da bulunan bir firma’da çalışmaya başladım.

Projelerim

MaviNokta — Otizm Hastaları için Portal

Ciddi olarak başından sonuna yer aldığım ve tüm sayfalarında emeğimin olduğu bir sosyal portal projesi. Proje otizmli bireylerin ailelerinin girip kaydolup tedavilerini , kullandığı ilaçları , otizm hastasına ait profil bilgilerini girip kendisine benzeyen başka kullanıcılar ile iletişime gecip soru sorabileceği bir portaldır. Aynı zamanda otizmli bireyin ailesi bu alanda uzman olan danışmanlara da rapor iletip sorular sorabilir.

Proje ASP.NET MVC ile geliştirildi. Engelsiz Bilişim Konferansında 2015 yılı Ağustos sonunda sunumu gerçekleştirildi.

BugCatcher — Otomatik Hata Konumlandırıcı

BugCatcher projesi yazılımcılar için zaman kazancı sağlamak amacıyla geliştirilen bir projedir. ASP.NET MVC ile yapılmış bir projedir. Projenin amacı sisteme yüklenen kodlar üzerinden yazılım bir hatanın kodlar içinde tam olarak nerede olabileceğinin tahmin edilmesi ve bulunmasını sağlamaktır.

Bu proje Celal Bayar Universitesi Bilim Şenliğinde Mühendislik Kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Not : Bu projede ekip arkadaşım Hasan ve Deniz Kılınç ( fotoğrafın en sağında.) hocama desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Şuan …

Arkadaşlar şuanda en başta belirttiğim gibi Cicimeze Gıda Bilişim ve İnovasyon şirketinde Front-End Developer olarak çalışıyorum. Aynı zamanda aklımda Youtube Kanalım üzerinden video serileri geliştirici ortamları vs. gibi daha çok yazılım konularında ancak her konuda videolar çekme fikrim var. Kısa sürede kanalımda yeni videolar görebilirsiniz. Yeni videolarım için lütfen kanalıma gidip abone olmayı unutmayın 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *